Kręgosłup a seks

Seks jest integralną częścią życia partnerów. Ból pleców bywa frustrujący dla osób chcących utrzymać aktywność seksualną. Frustracja budzi stres, stres może wywołać niechęć w podejmowaniu każdej następnej próby i depresję. Jest więc problemem obojga partnerów.
 
W jakiej pozycji wolno się kochać kiedy boli mnie kręgosłup?
 
W myśl zasady: co prowokuje a co redukuje mój ból, warto zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać to w swoich życiu seksualnym. Zastanów się, które czynności wywołują u Ciebie ból pleców? Co robisz, które ruchy wykorzystujesz aby zmniejszyć te dolegliwości?

1. Boli mnie, kiedy próbuję się pochylić, włożyć skarpetkę, buta, nie mogę umyć włosów nad wanną, nie jestem w stanie zbyt długo siedzieć…
Tacy Pacjenci zwykle lepiej czują się w pozycji wyprostowanej. Odgięcie ciała do tyłu zapamiętują jako korzystne. W pozycjach siedzących wykorzystują niewielkie poduszki jako podpórki pod odcinek lędźwiowy.
 
Jakie pozycje dla kobiety?
 • Na brzuchu – możesz wykorzystać poduszkę pod piersi – dzięki temu Twój kręgosłup jest jeszcze bardziej wygięty do tyłu
 • Okrakiem na partnerze („na jeźdźca”, partner w pozycji siedzącej na fotelu) – możesz kontrolować ruchy swojej miednicy
 • Misjonarska – z wykorzystaniem poduszki lub rolki z ręcznika pod odcinek lędźwiowy. Tutaj bardzo istotne jest położenie nóg. Niewskazane jest aby uginać je zbyt mocno, gdyż zmniejsza to lordozę odcinka lędźwiowego. Dopuszczalne jest natomiast ugięcie jednej nogi z lekkim odchyleniem jej w bok (w miarę możliwości).
 
Jakie pozycje dla mężczyzny?
 • Misjonarska – Twoja partnerka może zgiąć kolana i położyć swoje stopy na Twoich barkach. Podeprzyj się sam na przedramionach. W tej pozycji jesteś bardziej wygięty do tyłu a w trakcie ruchów frykcyjnych blokujesz się przed powrotem do pozycji zmniejszającej lordozę lędźwiową.
 • Na jeźdźca. Powinieneś podłożyć pod lędźwiowy rolkę z ręcznika bądź niewielką poduszkę. Nie uginaj zbyt mocno nóg.
 • Na fotelu – z bardzo dobrym podparciem odcinka lędźwiowego poduszką lub rolką z ręcznika
 
2. Nie jestem w stanie siedzieć prosto, czuję się lepiej kiedy się zgarbię. Dłuższe dystanse wywołują ból krzyża – muszę wówczas przynajmniej na chwilę usiąść na a ból znika.
Tak objawy dają niektóre patologie krążka międzykręgowego, stenoza, zmiany w obrębie kręgosłupa u osób starszych.
 
Jakie pozycje dla kobiety?
 • Misjonarska – nogi ugięte. Możesz je ugiąć jeszcze mocniej w kierunku głowy, jeśli pozwala Ci elastyczność stawów. W tej pozycji liczy się „zaokrąglenie” pleców, więc zalecane jest również użycie poduszki pod pośladki!
 • Na jeźdźca – w tej pozycji powinnaś oprzeć dłonie a nawet przedramiona o klatkę piersiową partnera. To zaokrągli plecy.
 
Jakie pozycje dla mężczyzny?
 • „Na pieska” – w której oboje partnerzy klęczą na łóżku
 • Stojąca, kiedy partnerka klęczy na krawędzi łóżka. Mężczyzna może się wówczas mocniej pochylać do przodu.
 • „Na łyżeczki” – kiedy oboje partnerzy leżą na boku.
 
Wykorzystaj fakt, że lepiej czujesz się na twardym lub miękkim podłożu. Pacjenci przed 65 rokiem życia zgłaszają mi częściej w wywiadzie, iż wolą sypiać na twardym materacu. Starsi – preferują materace miękkie i uginające się. Ale nie istnieje żadna reguła. Zastosuj swoje wypróbowane metody  w sferze życia seksualnego.
 
 
 
 


Wstecz