Zdarzyło się Wam oglądać relację z wydarzeń sportowych? Zauważyliście kolorowe plastry na rękach czy nogach zawodników? To właśnie Kinesiotaping.
Kinesiotaping – krótka charakterystyka
Wbrew temu co pozornie mogłoby się wydawać, kinesiotapingu nie można nazwać nową techniką, biorąc pod uwagę, że pojawiła się przed około trzydziestoma laty. Została stworzona przez japońskiego fizjoterapeutę doktora Kenzo Kase. Początkowo zdobywała rzeszę zwolenników wśród japońskich terapeutów i lekarzy. Dopiero olimpiada w Seulu w 1988 roku spopularyzowała ją na świecie.
Kinesiotaping polega na oklejaniu odpowiednich obszarów ciała specjalnymi plastrami, które wyróżnia przede wszystkim struktura przypominająca do złudzenia ludzką skórę. Dzięki temu nie ogranicza ruchów pacjenta oraz nie powoduje dyskomfortu ciągłego stosowania. Ciało pokryte plastrem oddycha, ważna jest także jego odporność na wilgoć i wodę.
Jak działa kinesiotaping
Plastrowanie dynamiczne wykonuje wykwalifikowany terapeuta, wykorzystując w tym celu jedną z sześciu technik aplikowania plastrów na skórę. Metody różni specyfika cięcia plastrów i ich naciągania oraz sposobu rozciągania powierzchni ciała, na którą jest aplikowany. Naklejony plaster posiada na powierzchni załamania i pofałdowania, które uskuteczniają terapię powodując delikatne uniesienie skóry właściwej, zwiększając przestrzeń śródmiąższową, a w konsekwencji:
· redukcję dolegliwości bólowych pacjenta
· zwiększenie zakresu ruchu
· regulację ustawienia i pracy stawów
· zwiększenie pola powierzchni pracy mięśni oraz regulację ich napięcia
· regulację przepływu limfy.
Plastrowanie dynamiczne korzystnie wpływa na regulowanie napięcia mięśniowo-powięziowego, mikrokrążenie limfy oraz zmniejszenie nacisku na receptory bólowe.
Plastry, które terapeuta umieszcza na ciele pacjenta pozostają na nim przez kilka kolejnych dni. Jak wspomniano – nie powodując przy tym żadnego dyskomfortu. Poczucie, iż pacjent ma je na sobie znika po kilkunastu minutach od aplikacji. Z uwagi na bezpieczeństwo stosowania metody dynamicznego plastrowania, istnieje bardzo szerokie spektrum możliwości podjęcia terapii. Największą grupę docelową stanowią sportowcy, wśród pacjentów warto wymienić kobiety ciężarne, dzieci, osoby poddawane rehabilitacji pooperacyjnej, pacjenci cierpiący z powodu blizn ograniczających ich poruszanie się i wiele innych.
Bezpieczeństwo, skuteczność oraz możliwości wykorzystywania kinesiotapingu są imponujące, warto jednak pamiętać, iż jest to dodatek skuteczny terapii, nie zaś podstawowy i jedyny sposób mający doprowadzić pacjenta do pełnego wyleczenia.
Dla kogo kinesiotaping?
Istnieje ogromna ilość dolegliwości których leczenie może być wspomagane techniką plastrowania. Do najpopularniejszych zalicza się:
· dolegliwości bólowe (kręgosłupa, kolan barków i inne)
· jako uzupełnienie terapii leczenia złamań, zwichnięć i innych kontuzji
· rekonwalescencję pooperacyjną i pozabiegową
· rehabilitację poudarową
· dodatkowy element terapii leczenia wad postawy.
Ważne by osoba, która stosuje tą metodę na pacjencie posiadała odpowiednie umiejętności. W Smart Medical nasz certyfikowany personel Kinesiotaping stosuje z powodzenie u wielu pacjentów.