Pilates

Pilates – zdrowie i równowaga

Pilates jest metodą stworzoną na początku ubiegłego stulecia. Od tamtej pory nie tylko systematycznie zyskuje na popularności, ale też ulega permanentnemu rozwojowi zwiększając zakres zastosowań i grono praktyków.

Niekwestionowaną zaletą metody pilates jest jej dostępność dla chcących ją stosować. Mogą z niej korzystać również osoby o zawężonych możliwościach uprawiania sportów poprzez znaczną nadwagę, dolegliwości ze strony kręgosłupa, ciążę i wiele innych.

Podstawową ideą ćwiczeń pilates jest rozciągnięcie, uelastycznienie oraz wzmocnienie mięśni. Pilates wyjątkowo pozytywnie wpływa także na pracę kręgosłupa. Niejako efektem ubocznym stosowania techniki pilates jest uzyskanie zgrabnej sylwetki, a także wzmocnienie koncentracji i złagodzenie skutków codziennego stresu.

Ćwiczenia nie wymagają doskonałej kondycji ani też siły, nie powodują, zatem zniechęcenia uczestników – zwłaszcza początkujących. Charakterystyczną cechą jest zupełny brak szybkich i nieopanowanych ruchów. Podstawową zasadą, panującą podczas treningów jest jakość wykonywania ćwiczeń, pełna koncentracja i świadomość ruchu – nie zaś nastawienie na ilość powtórzeń. Ogromną rolę odgrywa także właściwe posługiwanie się oddechem, który z założenia ma pozostawać w ścisłej harmonii z wykonywanymi ruchami.

Dlaczego pilates w Smart Medical?

Pilates jest bardzo popularna metodą dostępną w większości klubów fitness. W Smart Medical stawiamy na jakość i kameralność ćwiczeń.

W grupie ćwiczy maksymalnie sześć osób, co pozwala na ścisły nadzór nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń. Pilates w Smart Medical to zawsze indywidualne podejście do problemu zdrowotnego i celu jaki stawia sobie dana osoba.

Nasz program BASIC podzielony jest na trzy poziomy zaawansowania (udział w zajęciach na wyższym poziomie trudności poprzedzony musi być realizacją programu na łatwiejszym szczeblu).

Pilates: programy specjalne

 

W naszym działaniu kierujemy się zawsze zrozumieniem potrzeb naszych pacjentów. Dlatego też wprowadzamy zajęcia Pilates skierowane do konkretnych grup ludzi.

·         Pilates RUN - program skierowany do biegaczy (uzupełnienie treningu właściwego, treningu siłowego). Praca nad stabilizacją centralną i wykorzystanie jej w ruchu.

·         Pilates PELVIS - program dla kobiet z problemami statyki mięśni dna miednicy – nietrzymaniem moczu, obniżeniem i wypadaniem narządu rodnego


Co możemy zyskać trenując pilates

Ćwiczenia pilates uczą głównie prawidłowej postawy, pomagając zachować zdrowie i dobrą kondycję również tym osobom, które poprzez różnego typu ograniczenia i dolegliwości zdrowotne nie mogą czynnie uprawiać sportu. Jednocześnie zaleca się je sportowcom celem zapobiegania przeciążeniom. Treningi łagodzą i wyrównują napięcia mięśniowe.