Badania usg - bioderek dziecięcych i układu ruchu

Zespół Smart Medical to fachowcy także dla najmłodszych! Z myślą o niemowlakach i ich rodzicach prowadzimy profesjonalne badanie ortopedyczne z wykorzystaniem aparatu USG.

Czym jest dysplazja stawu biodrowego

To wszelkie nieprawidłowości dotyczące biodra, zarówno wrodzone, jak i nabyte podczas porodu i późniejszych tygodni życia. Cechą charakterystyczną dla dysplazji jest jej uzależnienie od pewnych czynników zewnętrznych do których zaliczamy:

·      rasę,

·      płeć,

·      szerokość geograficzną,

·      rodzaju ciąży (pojedyncza lub mnoga),

·      ułożenia dziecka podczas porodu,

·      występowanie podobnych wad w najbliższej rodzinie.

Dysplazja stawów biodrowych najczęściej występuje u dziewczynek z obszaru środkowo – wschodniej Europy.

Diagnostyka i leczenie

W Smart Medical badanie obejmuje ocenę kliniczną i USG. W przypadku dzieci powyżej pierwszego roku życia dodatkowo korzystamy też ze zdjęć RTG.

Zalecamy rodzicom, aby pierwsze badanie malucha przeprowadzić do ukończenia przez nie szóstego tygodnia życia. Dlaczego? Ponieważ wtedy możemy skorygować potencjalną wadę jeszcze zanim dziecko podejmie pierwsze próby chodzenia. Podczas badania USG określamy stopień dojrzałości oraz prawidłowość wykształcenia poszczególnych elementów stawów biodrowych. Dodatkowo przeprowadzamy testy ortopedyczne. Na podstawie otrzymanych wyników badań określamy dalsze postępowanie oraz termin kontroli.

W Smart Medical w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości, dobieramy najlepszy sposób leczenia i rehabilitacji. Dzięki ścisłej współpracy ortopedy i fizjoterapeuty rodzice otrzymują nie tylko diagnozę, ale też określone wytyczne dotyczące fizjoterapii malucha.