Ortopedia dzieci - wady postawy i wady stóp

Dzieciństwo jest okresem, w którym kształtuje się postawa człowieka. Istnieją dwa okresy, w których ryzyko pojawienia się wad postawy jest największe.

Nieprawidłowości postawy charakteryzuje się, jako zaburzenia ciała rozumianego jako precyzyjny układ dźwigni i naprężeń. Nieleczona wada nie tylko negatywnie wpływa na wygląd pacjenta, ale przede wszystkim staje się przyczyną późniejszych komplikacji zdrowotnych, wśród których najczęściej wymienia się zespoły bólowe, dyskopatię, zwyrodnienia stawów i inne.

Wady postawy u dzieci – charakterystyka

Wady postawy określamy, jako okresowe i trwałe zaburzenia związane z niewłaściwym funkcjonowaniem układu kostnego i więzadłowego kręgosłupa oraz układu mięśniowego dziecka. Wśród najczęstszych rozróżnia się:

- płaskostopie, koślawe i szpotawe stopy
- koślawe i szpotawe kolana

- nieprawidłowości krzywizn fizjologicznych – kifoza, lordoza i inne

- skolioza (skrzywienie kręgosłupa boczne)

- wady w obrębie klatki piersiowej

- choroba Scheuermanna.
 

Dwa okresy podwyższonego ryzyka

Wbrew pozorom to nie okres pierwszych 12 miesięcy życia dziecka jest czasem podwyższonego ryzyka nabycia wad postawy. Pierwszy taki okres następuje, kiedy młody człowiek rozpoczyna edukację, a więc idzie do szkoły, zmieniając dotychczasowy – swobodny tryb życia na siedzący.

Kolejnym okresem, kiedy podwyższa się ryzyko pojawienia się wad postawy, jest wiek 11-16 lat. W tym wypadku za problem odpowiada intensywny wzrost młodego człowieka. Jest to również czas, kiedy istniejące wady postawy ulegają znacznemu pogłębieniu.

Terapia wad postawy

W przypadku każdej terapii - najistotniejszą jest właściwa diagnostyka, a zatem wczesne rozpoznanie dysfunkcji oraz jej przyczyn, co pozwala na obranie odpowiedniej drogi leczenia. W przypadku dzieci warto mieć świadomość, jak bardzo liczy się czas. Odkładanie terapii w czasie prowadzi zwykle do pogłębienia wady, a także pojawienia się dodatkowych komplikacji oraz znacznie zmniejsza szanse na całkowite wyleczenie. Częstą konsekwencją braku właściwej terapii jest konieczność zastosowania leczenia chirurgicznego, a w skrajnych sytuacjach można spodziewać się niepełnosprawności pacjenta.

Dlatego tak ważne by prawidłowo zdiagnozować problem naszego dziecka i zadbać o prawidłowe leczenie. Zespół Smart Medical to połączenie nowoczesnej ortopedii i fizjoterapii, które pozwala na dokładną diagnostykę i precyzyjnie dobraną terapię, dzięki której rozwój Waszych dzieci będzie przebiegał prawidłowo!